Сусідка зберігає оселедець без холодильника: цей 1 спосіб залишає його свіжим довше, ніж я могла собі уявити

Любителів оселедця дуже багато, але серед них не кожен знає, як його правильно зберігати в домашніх умовах. Пропонуємо розглянути всі тонкощі зберігання солоного оселедця.

Відбір свіжосолоного оселедця

Щоб зберегти солоний оселедець, важливо правильно відібрати рибу та підготувати її до зберігання. Зокрема, слід оглянути луску. Риба з “іржавим” відтінком луски – це неякісний продукт, у якому почався окислювальний процес, під його впливом страждають і луска, і м’якоть оселедця.

Також зверніть увагу на зябра риби. При натисканні на них не повинно бути підтікань крові. Якщо вони є, це свідчить про неправильні умови приготування. Оселедець має бути пружним і при натисканні швидко повертати форму. Пошкодження та плями неприпустимі. Якщо живіт оселедця роздутий і від нього йде неприємний запах, це свідчить про те, що продукт зіпсований.

Перед зберіганням рибу варто підготувати: очистити від нутрощів, видалити голову, порізати (якщо потрібно).

Правила зберігання солоного оселедця

Якщо заводська упаковка не пошкоджена, зберігати рибу потрібно за температурного режиму близько +5° С. За дотримання цих умов, у бляшаній тарі оселедець зберігається до 4 місяців, у пластиковій упаковці – близько 3 місяців, а у вакуумній – не більше 35 діб.

Поза заводською тарою оселедець не слід зберігати у звичайному холодильнику більше 3-4 тижнів. Такий термін допустимий лише при зберіганні в розсолі та у відповідному посуді. При довготривалому зберіганні в холодильнику оселедець слід помістити у скляну або керамічну ємність, щільно закривши кришкою.

Зробила так – і оселедець тепер надовго зберігається свіжим навіть без холодильника
Зробила так – і оселедець тепер надовго зберігається свіжим навіть без холодильника

Без розсолу в холодильнику риба зберігається не більше 2 днів. Заливка має повністю покривати шматочки оселедця. Очищений та заморожений оселедець зберігається до 6 місяців.

Як зберігати оселедець у розсолі

Щоб надовго зберегти продукт таким способом, можна використовувати розсіл з упаковки або приготувати його самостійно. Для цього знадобляться такі інгредієнти:

  • вода;
  • сіль;
  • оцет.

Пропорції слід обирати залежно від ступеня просолення риби. Універсальним вважається такий рецепт: 200 г солі на 1 л води. Необхідно закип’ятити й остудити до кімнатної температури. Після цього слід додати столову ложку оцту і залити розсолом оселедець, обов’язково закривши кришкою.

Як бачите, зберегти цей продукт досить легко. Достатньо дотримуватись правил і приготувати смачну заливку. Приємного вам апетиту!

Популярне

Подібні новини