Виберіть правильне місце
Перше, з чого необхідно почати, – це місце для компостної купи. Відмінним варіантом є напівтінистий кут ділянки, подалі від будинку і сусідів. Садівники не радять розміщувати купу в низині, де накопичується вода, – надмірна волога спричинить гниття і неприємний запах. Якщо хочете зробити все акуратно, слід використовувати спеціальний компостер або зібрати ящик із дощок.
Дотримуйтесь балансу “зеленого” і “коричневого”
Запам’ятайте: компост – це мистецтво балансу. “Зелені” відходи – все вологе та багате на азот: залишки овочів, фруктів, свіжа трава. “Коричневі” – сухі та багаті на вуглець: опале листя, солома, папір.
Якщо буде багато “зеленого” – почнеться гниття і запах. Якщо переборщите з “коричневим” – процес сповільниться. Ідеальне співвідношення – приблизно 2 частини “коричневого” на 1 частину “зеленого”. Наприклад, насипали шар овочевих очисток – додайте зверху трохи сухого листя або тирси.
Контролюйте вологість
Компост має бути вологим, проте не мокрим. Найкраща перевірка – стиснути жменю суміші в руці: якщо вона тримає форму, але не тече, – все чудово. Якщо пересохло – трохи полийте водою. А якщо занадто сиро – додайте сухі компоненти: ту ж солому або папір.

Перевертайте купу
Чим більше повітря, тим швидше йде розкладання і тим менше запаху. Не варто лінуватися раз на два-три тижні перевертати компост. Для цього зручно використовувати вила. Кисень допоможе уникнути гниття і пришвидшить процес.
Уникайте заборонених відходів
Щоб компост не смердів, важливо знати, що туди класти не можна: залишки м’яса, риби та молочних продуктів; жирну або смажену їжу; хворі рослини; фекалії домашніх тварин. Ці речі приваблюють мух і щурів та спричиняють неприємний запах.
Використовуйте добавки
Якщо все-таки з’явився запах, досвідчені садівники радять додати в купу трохи деревної золи, вапна або спеціальних прискорювачів компостування – їх продають у садових крамницях. Ще один лайфхак – шар землі або торфу поверх купи. Це допоможе впоратися з неприємним запахом і прискорить процес розкладання.
Отже, робити компост без запаху простіше, ніж здається на перший погляд. Найголовніше – дотримуватися балансу, вчасно перевертати і не забувати про правильні інгредієнти.