Дерева, на відміну від рослин на городі, можуть здаватися достатньо сильними, щоб рости самостійно. Але насправді уваги їм потрібно не менше. Причому починати догляд за деревами треба рано. Зазвичай це робиться тоді, коли денна температура сягає принаймні 4-6°C тепла, а вночі досі є невеличкі заморозки. Тоді дерева не прокинулися повністю. Зазвичай оптимальна погода для обприскування настає наприкінці лютого чи початку березня.
Важливо не тягнути з першою обробкою. Коли з’являться перші бруньки, то вже не можна буде застосовувати більшість препаратів. І тоді буде дилема: ризикувати втратити врожай через шкідників, бо ви не обробили дерева, чи через обприскування хімією, без якої прогнати вже активних шкідників не вийде.

Для першого обприскування підходить карбамід (сечовина). На 10 л води його знадобиться 700 г. А щоб ефект був кращим, варто додати також 50 г мідного купоросу. Гарно все розмішайте та обприскуйте гілки, стовбури та навіть прикореневу зону. На одне дерево, залежно від його розміру, піде близько 1-2 л розчину. Така обробка дозволить розібратися з лишайниками, грибками та багатьма комахами, які зимують під корою дерев.
До речі, мідний купорос та інші препарати на основі міді корисні, коли потрібно прибрати плодову гниль чи кучерявість листя. Можна просто розвести 300 г купоросу у 10 л води. А можна зробити бордоську суміш, яка буде ефективнішою. Для неї беріть всього 100 г мідного купоросу на ті ж 10 л води, але також додайте 100 г негашеного вапна. Розчиняти їх треба окремо (кожен в 5 л чистої води), а потім змішувати разом.

Залізний купорос (500 г на 10 л води) видалить мох, лишайники та грибки. Якщо дерева старі та з товстою корою, то обов’язково треба їх так обробити. Але готовий розчин перед цим процідіть, бо інакше засмітить обприскувач. Якщо треба обробити кущі, то концентрація має бути вдвічі меншою — 250 г залізного купоросу на 10 л чистої води.