Роблю гарячий компост всього за 30 днів: все просто, але доведеться попрацювати з термометром в руках

Більшість з нас знає, що компост готується майже рік. Але якщо в цю справу додати трохи науки, термометр і терпіння, то вже за місяць отримаєте справжнє "чорне золото".

Справедливо кажуть, що справжній городник — це той, у кого навіть сміття приносить урожай. Секрет цього простий, як борщ, — компост. Але не звичайний, що “гниє там собі рік-два”, а гарячий та швидкий.

Зробити губку

Починається все з двох простих інгредієнтів — зеленого і коричневого. Зелене — це трава, овочеві залишки, бур’яни без насіння. Коричневе — листя, дрібні гілочки, картон, тирса. Подрібніть усе якнайдрібніше — ножиці, секатор або садовий подрібнювач вам на допомогу.

Далі — вода. Поливайте, але не заливайте. Орієнтир простий: стисніть жменю суміші — якщо виділяється кілька крапель води, як зі змоченої губки — ви на правильному шляху. Якщо капає — забагато. Сухо, то додайте ще води. Мета — волога, пухка, повітряна маса, готова до великого перетворення.

Термічна терапія перших п’яти днів

Коли все укладено в купу (або компостер), починається найцікавіше — реакція. Мікроорганізми починають перероблятися, виділяючи тепло. І тут на сцену виходить герой цього дійства — термометр.

Між першим і п’ятим днями температура всередині купи має піднятися до +49…+65°C. Це золота зона, тому що саме тут гинуть шкідливі бактерії, насіння бур’янів і народжується “здоровий” компост. Якщо температура нижча — значить, купа або занадто суха, або не вистачає азотистого (зеленого) матеріалу.

Перевіряйте температуру щодня. Як тільки вона опуститься нижче +43°C, значить настав час ворушити купу. Беремо вила, перевертаємо, даємо доступ повітря.

Гарячий компост за 30 днів

І тут важливо (!): працюйте в респіраторі, бо під час перемішування можуть піднятися спори грибів та пил.

Пам’ятайте, цю процедуру треба повторити не менше 4 разів за місяць. А найприємніше, звісно, настає десь на 30-й день. Тобто, якщо температура впала нижче +29°C, а візуально купа схожа більше на пухкий перегній, ніж на залишки, то ми вітаємо вас: компост готовий!

Популярне

Подібні новини