Робити компост з опалого листя давно стало улюбленою “темою” серед городників. І те, що для когось сміття, для хитрого дачника справжній скарб, адже буквально з нічого він зробить ефективне добриво, яке наситить весь город поживними речовинами, збагатить його корисними мікроелементами, та допоможе рослинам краще рости.

Збирають переважно листя з яблуні, груші, вишні, клена, берези. А от дуб, ліщина і волоський горіх не підходять, бо в них багато речовин, які довго не розкладаються і гальмують ріст рослин. Ще одне правило, це не класти хворе або плямисте листя, щоб не принести потім культурам ніяких хвороб.
Місце для компосту вибирають у тіньочку і головне, не ставити купу там, де збирається вода. Листя краще складати шарами, спочатку шар листя, зверху трохи землі, знову листя, знову земля. Якщо все сухе, то обережно і трохи пролити водою. Якщо є можливість, в купу запускають кілька дощових черв’яків, бо они прискорюють розкладання. Ну, це якщо ви зможете їх впіймати.

Раз на кілька тижнів компост варто перемішувати, щоб у нього потрапляло більше повітря. У спеку купу поливають, а зверху можна прикрити плівкою, щоб не пересихало. Для швидшого дозрівання можна зробити хід конем і однократно полити розчином сечовини.
Готовий компост має темний колір, пахне землею і має однорідну структуру. Його можна вносити навесні перед перекопуванням, розсипаючи по поверхні ґрунту. Він покращує структуру землі, допомагає утримати вологу і робить ґрунт родючішим, але щоб він не закислював землю зайвий раз, краще перемішати його з золою.