За словами досвідчених садівників та городників, зола є неймовірно ефективним добривом для смородини, яке забезпечує рослину всіма вкрай необхідними мікроелементами. Вона чудово сприяє покращенню росту, формуванню зав’язей і плодоношенню, а також якісно допомагає в боротьбі із різноманітними шкідниками.
Зола має достатньо багатий хімічний склад, включаючи кальцій, калій, фосфор, магній і кремній, що робить її надзвичайно корисною для смородини. При цьому особливо цінною вважається зола, отримана з липи та берези.
Використовувати золу можна абсолютно по-різному: як кореневу підгодівлю, так і для обприскування. Навесні та восени вона помітно поліпшує структуру ґрунту, знижує кислотність і сприяє засвоєнню поживних речовин. Золу можна застосовувати і влітку – наприклад, для боротьби з попелицею та іншими шкідниками або ж для додаткового зміцнення кореневої системи.
Однак існують і обмеження. Зокрема, зола підлужує ґрунт, тому її не рекомендується використовувати на засолених або занадто кислих ґрунтах. У таких випадках значно краще застосовувати кислоти для корекції pH.

Окрім того, зола також допомагає не тільки в покращенні якості врожаю, а ще й як потужний профілактичний засіб проти хвороб і шкідників. Вона особливо ефективна на піщаних і торф’яних ґрунтах, де її використання значно поліпшує структуру землі та сприяє росту смородини.
Таким чином, зола – це природне, ефективне й універсальне добриво для смородини, яке підвищує врожайність, покращує якість і смак плодів та зміцнює рослину, якщо, звісно ж, воно застосовується правильно та з урахуванням типу ґрунту.
Довідка:
Смородина (лат. Ribes) – це рід дводольних квіткових рослин монотипної родини Аґрусові (Grossulariaceae) порядку ломикаменецвітих (Saxifragales), що зазвичай включає близько 200 природних видів.