Зазвичай компост готують дуже довго. Мінімум для цього треба 6 місяців, а то й до року часу. Але що робити, коли добриво потрібно вже, а не наступного сезону? Можна трішки схитрувати та приготувати швидкий компост. Він буде дуже поживним та підійде практично для всіх рослин. Головне – правильно збалансувати зелень та сухі матеріали.
Що треба для “гарячого компосту”
Головними є свіжі бур’яни. Але важливо брати їх без насіння! Бо воно може довго залишатися активним, а потім на городі проростатиме. Підійде для цього також бадилля, скошена трава з саду та овочеві залишки. Також додайте:
- Сухі матеріали. Це подрібнена солома, старе листя, порізаний картон чи тирса. Їх треба стільки ж, як зелені.
- Воду. Компостна купа має бути вологою. Але не мокрою! Якщо візьмете в руку, то десь як відтиснута губка.
Вкладати матеріали треба шарами по 15-20 см. Тобто спершу зелень, далі сухі матеріали. І так чергуйте, поки все не закінчиться. Кожен шар трішки втрамбовуйте (без зайвої сили, просто для легкої щільності) і поливайте водою. Також варто присипати кількома жменями ґрунту. Якщо є зола та курячий послід – теж додавайте в купу. Це трохи прискорить “розігрів” купи. А ще для кращого розкладання варто рівномірно полити компост настоєм дріжджів.
Як досягнути температури 50°C
Щоб органіка швидко розкладалася та перетворювалася на добриво, температура всередині купи має бути 50°C або вище. Краще, щоб вона була 60-65°C, особливо якщо треба все прискорити. Для цього:
- обирайте для купи сонячне місце, де взагалі не буває тіні;
- перевертайте компост кожні 3-5 днів, щоб він рівномірно прогрівався та насичувався киснем;
- накрийте купу плівкою чи старим мішком, щоб температура трималася всередині.
В ідеалі плівка має бути чорною, тоді вона краще пропускатиме тепло всередину. Біла мішковина та плівка все ж відбиватиме промені. Так, не дуже сильно, але коли важливий кожен день, то краще враховувати нюанси.