Однак є ще один дуже ефективний спосіб – сидерація ґрунту. Цей агротехнічний метод особливо рентабельний на невеликих ділянках землі.
Рослини, які збагачують ґрунт і підвищують врожайність, називаються сидератами. До них належать бобові, хрестоцвіті, злакові, айстрові, гречані та інші культури, з яких найчастіше використовують перші три групи. Щоб досягти бажаного результату, важливо знати, під які культури можна використовувати обрані сидерати, дотримуватися сівозміни, технології та термінів їх закладення.
Квасоля, горох, люпин, буркун і конюшина не повинні бути попередниками або послідовниками бобових культур. Цей же принцип діє і для інших груп сидератів. Водночас не всі рослини підходять для осінньої посадки; потрібно вибирати холодостійкі культури, які швидко формують зелену масу.
Наприклад, гірчиця, ріпак, гречка і вика чудово підходять для цього. Сприятливий період для посіву починається у вересні і триває до початку листопада. До настання заморозків рослини повинні встигнути наростити 5–10 см вегетативної маси. Перед зимою сидеральні культури краще підрізати і перекопати, і вже навесні ви отримаєте повноцінне органічне добриво, яке за своїми якостями перевершує будь-який гній!
Після правильної сидерації ґрунт збагачується азотом, макро- і мікроелементами, а також стає структурованим і більш проникним. Тож обов’язково скористайтеся нашими агротехнічними рекомендаціями, щоб самостійно пересвідчитись, що вони дійсно працюють на “ура”. Не гайте часу, щоб потім не шкодувати. А ми бажаємо вам успіхів та рясного врожаю в наступному 2025 році.