Перша і найголовніша порада: ґрунт ніколи не повинен залишатися голим. Він має бути вкритий або зростаючими сидератами, або вирощуваними основними культурами, або ж шаром мульчі. Коли восени ми збираємо наші культурні овочі, слід відразу подбати про те, щоб накрити ґрунт, а заразом і удобрити його.
Якщо постійно живити ґрунт органікою, не доведеться його перекопувати, оскільки він не буде ущільненим, а мікрофлора залишатиметься здоровою.
Якщо зараз ваші грядки вже без культур, можна удобрити ґрунт якісним компостом. Для цього знадобиться 3-5 літрів компосту на квадратний метр, якщо ґрунт вже родючий, і потрібно лише підтримати його родючість після зібраного врожаю. Якщо ж ґрунт піщаний і потребує відновлення, кількість компосту можна збільшити до 10-12 літрів на квадратний метр.
Також восени буде корисно внести золу, яка є чудовим джерелом фосфору та калію, особливо актуальних для підживлення ґрунту восени. Хоча в золі можуть траплятися вуглинки, вони шкоди не завдадуть, а навпаки, стануть осередком розмноження корисної мікрофлори. Варто посипати золу тонким шаром, оскільки надмірна її кількість може згодом призвести до нестачі заліза в ґрунті та викликати дисбаланс.
Як додатковий захід можна внести трохи курячого посліду. Після цього весь шар добрив важливо добре прикрити мульчею, щоб захистити від випаровування під дією сонця та повітря, або ж заглибити на 10-12 см, використовуючи вила, без перевертання пласта. Це забезпечить необхідний доступ кисню і сприятиме переробці органіки в ґрунті.
Обов’язково спробуйте наші рекомендації, і переконайтеся самостійно в їхній ефективності.