Цибуля – популярна овочева культура, яку городники часто вирощують в такому об’ємі, аби залишилось і на зиму. Проте, неправильно організований процес зберігання може призвести до того, що овочі вам доведеться купляти на базарі. Розповідаємо, як зберігати цибулю так, аби вона не проростала взимку.
Як зберігати цибулю
Аби цибуля взимку не проростала та не псувалась, важливо не тільки створити ідеальні умови для її зберігання, але й правильно підготувати самі плоди. Збирати врожай починають тільки після того, як стебла лягли на землю. Крім того, після викопування цибулин їх залишають на два тижні під навісом для просихання. Кожні декілька днів плоди потрібно перевертати, аби вони сохли рівномірно.
Цибуля, яку ви залишаєте на зберігання, має “дихати”. Саме тому для зберігання плодів потрібно обирати місткість з отворами – дерев’яні ящики, кошик із лози, мішки з тканини. Крім того, ви можете заплести цибулю в коси за допомогою бадилля. Так плоди можна просто підвісити до стелі, тому ніяка тара додатково не знадобиться.
Найважливішими умовами тривалого зберігання цибулі є правильна температура. Вона має складати від 0 до +7 градусів. Аби цибулини не почали проростати, вологість приміщення, де вони лежать, має бути не вищою за 60%. Важливо також не зберігати поруч із плодами цибулі овочі, які за власною природою виділяють багато вологи – наприклад, морква, капуста або буряк. Відмовтесь і від ідеї зберігати цибулю поруч із картоплею.