Дачники часто діляться між собою різноманітними хитрощами, які дозволяють покращити ріст і врожайність рослин. Але не всі поради дійсно заслуговують вашої уваги. Деякі з них просто неефективні та просто заберуть ваш час, а інші можуть навіть шкодити рослинам. Однією з таких порад є використання картопляних лушпайок для підживлення смородинових кущів.
Ймовірно, ви нам заперечите, бо картопляні шкірки — це ж органіка, а органіка корисна для рослин. Це дійсно правда, але також варто враховувати, що сира картопляна шкірка дуже часто містить збудників різних хвороб. А ще вона просто може приваблювати шкідників, які будуть харчуватися лушпинням. У результаті, замість користі, ви тільки нашкодите кущам зі смородиною.
Але це не означає, що від підживлення народними методами треба відмовитися повністю. Якщо ви хочете отримати великі, соковиті ягоди, то садівники радять зосередитися на інших перевірених методах. Найбільше смородині потрібні магній та калій. Саме ці елементи й відповідають за величину ягід, а також їхню соковитість та смак.
Ви можете придбати як готові мінеральні добрива, щоб спростити собі задачу, так і використовувати деревний попіл. Він залишається після спалювання гілок, листя, а також після опалення будинку дровами.
А що робити з картопляними очистками? Невже просто їх викинути? Насправді цього не потрібно робити, тому що вони можуть принести користь, але не в сирому вигляді. Спершу киньте їх у компостну яму, де вони перегниють. У процесі компостування зі шкірок картоплі зникнуть всі шкідливі мікроорганізми.
Це відбувається завдяки високій температурі, яка з’являється у компостній купі через природні процеси. Від кількох місяців до року знадобиться для того, щоб приготувати якісний компост. І от його вже можна використовувати та для смородини, і для інших садових культур.