Якщо ви хочете отримати великий врожай, то важливо дбати про рослини не тільки після посадки, а ще до неї. Так, все починається з обробки насіння. Досвідчені городники знають чимало хитрощів, які дозволяють укріпити сходи. Але є один дуже простий і максимально дешевий засіб — перманганат калію, який краще відомий, як марганцівка.
Її вам знадобиться зовсім трішки. Вода, в якій розведена марганцівка, має стати рожевою, але без насиченого кольору. Тут варто не бути надто щедрими! Якщо концентрація вийде зависокою, то це лише нашкодить насінню, а не зміцнить його. У правильно підготовлений розчин потрібно покласти насіння на 12-20 годин. Скільки саме часу? Все визначає розмір насінини та оболонки: чим більше зерня та товстіша оболонка, тим довше.
Але чому така проста процедура забезпечує такі результати? Річ у тім, що марганцівка не тільки знезаражує насіння від різної мікрофлори, а також стимулює його до проростання. А ще розчин збагачує насінини киснем, який необхідний для активного росту.
За роки використання цього методу городники помітили, що рослини виходять міцнішими та стійкішими до різних захворювань. Особливо помітна різниця на томатах і перцях, чиї стебла виходять товстими та сильними, як олівець, а не тонкими, кволими та ламкими.
Важливо після замочування у розчині не промивати насіння водою. Достатньо викласти його на паперовий рушник і дайте трохи підсохнути. Зазвичай вже за добу можна побачити перші білі хвостики паростків. А ще один приємний бонус — насіння сходить майже одночасно, що значно полегшує догляд за розсадою.
Цей метод особливо актуальний для насіння, що довго зберігалося або має сумнівну якість. Марганцівка немов змушує “працювати” навіть те насіння, яке вже треба було б викинути. І хоча дехто з городників віддає перевагу дорогим стимуляторам росту, перевірений спосіб з марганцівкою досі лишається одним з найнадійніших.