Свято 8 березня в Україні, покликано вшановувати жінок та їхні досягнення. У цьому році, однак, виникає питання, чи будемо відзначати його так, як завжди, чи можливо, відбудуться зміни в традиціях та календарі. Та спочатку розберемося з походженням цієї урочистості.
Перша версія про походження свята пов’язана з працівницями в США. 8 березня 1857 року в Нью-Йорку, співробітниці фабрик текстилю вимагали рівних умов оплати праці, скорочення робочого дня та виборчих прав. Ця подія стала своєрідним витоком для міжнародного жіночого руху. В СРСР згодом підхопили ідею відзначати цю дату, приправивши все комуністичним фльором: з працівниці зробили ударницю, змінивши акцент у бік праці на благо соціалізму.
Друга версія пов’язана із працівницями “сфери кохання”, які вийшли на мітинг, щоб вимагати виплати матросам зарплати, щоб ті могли розрахуватися із жрицями любові.
Україна не залишається осторонь цих глобальних тенденцій. Довгий час у нашій країні йде дискусія щодо необхідності свята 8 березня. Навіть у 2023 році в додатку “Дія” відбулося голосування, в результаті якого українці мали визначити, чи залишити це свято, чи перенести його на 25 лютого – День народження видатної української поетеси Лесі Українки.
Шанована письменниця була однією з провідних постатей феміністичного руху в Україні та активно підтримувала рівні права жінок. Проте, за всією схожістю ідеї, українці вирішили залишити свято 8 березня без змін. І, таким чином, воно залишається державним святом.
Зокрема, у контексті поточних подій та воєнного стану, свято 8 березня стає більш символічним, адже офіційного вихідного, як і на інші урочисті дати — не буде.