Зараз літо, а значить самий розпал свіжих ягід, овочів і фруктів. Якими б в цілому корисними вони не були, без протипоказань, на жаль, не буває. Лікарі розповіли, кому не можна їсти диню.
Звичайно, якщо дотримуватися всіх правил вибору і враховувати особливості здоров’я, помірне споживання плоду принесе організму користь. У свіжому вигляді продукт низькокалорійний, до того ж він є джерелом харчових волокон, необхідних кишечнику.
Не можна не відзначити і багатий склад дині — в ній містяться вітаміни B, C і K, такі мікроелементи, як хром, магній, кальцій і залізо. Все це в комплексі зміцнює імунну систему, але в той же час цей ароматний, соковитий і солодкий представник сімейства гарбузових дуже підступний.
По-перше, плід входить в групу важких продуктів, що перевантажують травлення. По-друге, легко заробити отруєння, якщо купувати в неперевірених місцях та біля доріг, де суцільні токсини від вихлопних газів. Так кому ж саме не можна їсти диню?
Пацієнтам з гастритом, панкреатитом та іншими загостреннями шлунково-кишкового тракту краще уникати її вживання, як і інших сирих фруктів, оскільки вони роздратовують слизову. При наявності ерозій та виразок продукт не можна категорично, навіть потроху. Ще через проносний ефект від нього слід відмовитися в разі діареї.
Що стосується діабетиків, то при підвищеному цукрі цю представницю гарбузових їсти можна, але в невеликих кількостях, підраховуючи вуглеводи.
Наостанок зазначимо, що плід в цілому завжди потрібно вживати окремо від решти їжі — не можна повечеряти, а потім на десерт з’їсти ще і диню. Справа в тому, що вона просто не дає засвоюватися іншій їжі. В результаті ви можете отримати здуття і розлад шлунка, в чому мало приємного.