Важко знайти хоча б одну людину, яка б ніколи не їла часник. Оскільки це невибаглива рослина, то і проблем з його дефіцитом немає, тому ще з дитинства нам усім бабусі і мами говорили, що борщ треба їсти з хлібом і часником, щоб уберегти себе від застуди. Як не дивно, проте в цьому є своя правда і сьогодні ми з вами про неї поговоримо.
Склад часнику
Цей овоч — джерело корисних речовин. У ньому міститься залізо, калій, фосфор, магній, йод, селен, цинк, мідь, хлор, марганець, натрій і кобальт. Всі перераховані хімічні елементи необхідні організму для нормальної роботи внутрішніх систем.
Ще в складі рослини є фолати, вітаміни групи B і C, а також ефір під назвою алліцин, який є природним антиоксидантом і антисептиком. До речі, це саме він надає овочу гостроту, різкий смак і запах.
Корисні властивості
Часник є чи не на кожній кухні і ось, якими корисними властивостями він володіє:
- допомагає шлунку перетравлювати важку їжу, нормалізуючи тим самим травлення;
- сприятливо впливає на жовчний міхур і печінку;
- пригнічує накопичення шкідливих холестеринових відкладень на стінках судин, завдяки чому тиск приходить в норму;
- захищає від утворення тромбів;
- сприяє нормальному розвитку плода за рахунок вмісту в часнику фолатів — з’єднань фолієвої кислоти;
- вбиває стафілококи, бактерії і штами кишкової палички;
- підвищує чоловічу потенцію, розширюючи судини і активізуючи кровотік.
Як часник допомагає в боротьбі з різними захворюваннями
Крім загальної користі, цей овоч блокує утворення ферментів, за допомогою яких в організм потрапляють віруси. Він підсилює захисні властивості імунітету, активізуючи вироблення антитіл, скорочує ризик виникнення проблем в серцево-судинній системі, забезпечує нормальну в’язкість крові, що є хорошою профілактикою інсультів і інфарктів.
Також часник не дає хвороботворним бактеріям розмножуватися і навіть запобігає виникненню ракових клітин, пригнічуючи їх розвиток. Все це говорить про те, що ця рослина має бути в раціоні кожної людини, хоча багато хто до цих пір недооцінює її користь.