Оскільки онкологічні захворювання є однією з найосновніших причин смертності людей у всьому світі, вчені вже давно намагаються зрозуміти, як навчити імунні клітини організму атакувати ракові. В одному з недавно опублікованих в науковому журналі «Nature Communications» дослідженні досягнуто певних успіхів в експериментах з придбаним імунітетом, тепер черга за вродженим. Давайте для початку розберемося, чим вони між собою різняться.
Вроджений імунітет сформувався генетично, він же і перевіряє організм на наявність відомих йому патогенів. Набутий формується тільки після безпосереднього зіткнення з хвороботворними бактеріями, наприклад, його ми можемо отримати після вакцинації або ж після самого захворювання.
Еволюційно вроджений тип старше придбаного, тому він як би навчає придбаний методам атак на віруси. Особливо важлива функція таких імунних клітин, як фагоцитів. Вони розправляються з чужорідними гостями варварськи, просто їх з’їдаючи.
У дослідженні вчені вивчали гліобластому — пухлину головного мозку. Серед видів раку центральної нервової системи вона зустрічається досить часто, а після постановки діагнозу пацієнти в середньому живуть не довше 15 місяців. Справа в тому, що новоутворення блокує кровопостачання мозку, позбавляючи його життєво важливих ресурсів.
Ті самі фагоцити не можуть просто так взяти і поглинути клітини гліобластоми, оскільки в них міститься спеціальний оманливий білок CD47. Він як би сигналізує про те, що його атакувати не потрібно, адже він «свій». Дослідники з Техаського медичного центру перевіряли, як будуть розвиватися події, якщо замаскувати цей білок.
Для цього вони використовували антитіла, які липнуть до CD47, після чого за допомогою препаратів для лікування гліобластоми, посилили ефект. В результаті ракові клітини привернули увагу імунної системи і вона почала атакувати їх, навіть не дивлячись на заборону білка. Виходить, що якщо сили вродженого імунітету з самого початку будуть спрямовані проти раку, то навчений придбаний потім посилить боротьбу із злоякісними пухлинами і вбереже пацієнтів від рецидивів.
Правильна комбінація лікарських засобів зберегла в живих 55% піддослідних гризунів без хірургічного втручання і хіміотерапії. У випадку з людиною це може привести до тривалої ремісії при гліобластомі, підвищивши тим самим виживання. У майбутньому вчені планують проводити подібні випробування на людях і, можливо, колись ми остаточно знищимо цю страшну хворобу.