Далеко не завжди під рукою є тонометр, та й коштує він недешево. При цьому бувають моменти, коли сідає батарейка або прилад просто виходить з ладу, а стежити за артеріальним тиском дуже важливо, особливо це стосується метеозалежних людей. Звичайно, вимірювати цей показник почали ще задовго до винаходу тонометра, тому існують робочі способи вимірювання тиску настільки точно, наскільки це можливо в польових умовах. Про них ми сьогодні і розповімо.
Симптоми гіпотонії і гіпертонії
Найпростіше зрозуміти підвищений або знижений у вас тиск по супутнім симптомам. Варто відзначити, що потреба поміряти артеріальний тиск виникає найчастіше тільки у людей з певними відхиленнями в організмі, які ні з чим не можна зв’язати, крім як зі стрибками цього показника. Якраз-таки за скаргами і можна визначити, що відбувається з людиною.
Як проявляється гіпотонія, тобто знижений артеріальний тиск:
- ниючий головний біль в потиличній частині;
- слабкий пульс;
- запаморочення;
- блідість шкіри обличчя;
- сонливість;
- слабкість.
А ось так дає про себе знати підвищений АТ або гіпертонія:
- пульсуючий головний біль в області скронь;
- почуття тривоги;
- напруга і тремор;
- пришвидшене серцебиття;
- нудота і блювота;
- почервоніння шкіри обличчя.
Однак тут важливо розуміти, що в обох випадках можуть також спостерігатися непрямі ознаки, які вводять в оману. Це, наприклад, потемніння в очах, задишка, біль в грудині і втрата свідомості. Тут вже необхідна медична допомога, адже навіть найдосвідченіший лікар за симптомами точно не скаже, який у пацієнта тиск, він тільки зможе судити, підвищений він або знижений.
Спосіб №1 — визначаємо АТ по пульсу
Артеріальний тиск і пульс взаємопов’язані, що дає можливість за характеристиками одного показника судити про другий, хоча точність тут є приблизною:
- Намацайте пульс на зап’ясті з боку великого пальця.
- Розслабтеся, перевірте, щоб одяг не перетискав судини. Покладіть перед собою секундомір, засічіть хвилину і починайте рахувати кількість ударів серця.
Якщо значення нижче 60, значить АТ низький, якщо від 60 до 90, то з АТ все нормально, якщо ж більше 90 — АТ високий. Майте на увазі, що такий спосіб не підійде людям з постійною тахікардією.
Крім того, якщо при легкому натисканні на артерію на шиї або руці пульс зникає — АТ низький, а коли навіть при сильному натисканні він нікуди не пропадає — АТ високий.
Спосіб №2 — користуємося лінійкою і маятником
Це єдиний метод, за допомогою якого можна визначити цифровий показник навіть без тонометра. Проблема в тому, що немає жодного наукового дослідження, що підтверджує 100% достовірність такого виміру, хоча, з точки зору біоенергетики, це працює:
- Візьміть золоту обручку або гайку, протягніть через неї нитку довжиною в 15-20 см.
- Покладіть на ліву руку лінійку, початок шкали повинен впиратися в ліктьовий згин.
- Правою рукою візьміть маятник і підвісьте його на початку вимірювальної шкали так, щоб він не торкався шкіри, але знаходився в максимальному наближенні до неї і при цьому міг коливатися.
- Намагайтеся утримувати нитку з грузом нерухомою, почекайте пару секунд і починайте повільно вести її паралельно передпліччя до зап’ястя. Не розмовляйте, дихайте плавно, не рухайтеся.
- По ходу руху маятник почне однотипно гойдатися з боку в бік поперек лінійки. Відзначте цю точку і помножте сантиметри на 10. Так ви отримаєте верхню цифру, тобто систолічний тиск.
- Потім перекладіть лінійку навпаки, початком шкали до зап’ястя, і рухайте маятник до ліктя. Коли він почне коливатися, відзначте значення і знову помножте на 10. Це число відповідає нижньому або диастолічному тиску.
Ось і вся процедура, для впевненості можете повторити її ще раз.