Святий Вечір – сімейна вечеря напередодні Різдва, коли за столом зазвичай збираються лише близькі люди. Традиція ж подавати 12 страв у Святвечір, в християнстві має символічне значення, оскільки воно співвідноситься з числом апостолів, які були близькими послідовниками Ісуса Христа.
Стародавні традиції
За переказами, перед Різдвом потрібно було встигнути зробити таке:
- Напередодні Різдва багато хто дотримувався посту, що символізувало духовну підготовку до приходу Христа. Також у будинках проводили генеральне прибирання.
- До цього дня намагалися завершити всі розпочаті роботи та проєкти, щоб почати новий рік з чистого аркуша.
- Перед Різдвом важливо було залагодити всі суперечки, прощатися з образами та миритися з ближніми. Це допомагало створити атмосферу любові та взаєморозуміння в родині.
- У дусі щедрості та турботи, перед Різдвом традиційно допомагали тим, хто потребував, у тому числі робилися благодійні пожертви та надавалася допомога малозабезпеченим.
Традиційне українське меню на Святвечір
1. Кутя
Традиційна страва на Різдво, що складається з пшона, меду, маку, горіхів і сухофруктів. Символізує об’єднання двох світів: живих і мертвих. достаток і добробут.
2. Узвар
Компот із сухофруктів, зазвичай варений із медом або цукром. Уособлює солодкість і радість свята, а також очищення душі.
3. Борщ
Пісний суп (без додавання м’яса) на основі буряка, капусти, моркви та інших овочів. За старих часів у наших предків символізував кров убитих Іродом у Віфлеємі дітей.
4. Капусняк
Пиріг із кислою капустою та рисом. Смачна і ситна страва, яка символізує об’єднання навколо Христа.
5. Калач або хліб
Хлібний виріб – символізував смерть і подальше воскресіння (за аналогією посадки в землю зерна – “смерть” і подальше його проростання “воскресіння”).
6. Риба
У релігійному контексті, риба мала особливе місце – була першою монограмою Христа (з грецької “Спаситель” перекладається, як “риба”). Також традиційно на стіл подавали переплетені 3 рибини, як символ Святої Трійці.
7. Квасоля і горох
Ці бобові є символом об’єднання всіх членів сім’ї.
8. Голубці з пшоном
Капустяне листя, обгорнуте навколо начинки з каші з пшоном. Традиційна пісна страва, назва якої асоціюється з назвою птаха – “голуб”, який своєю чергою вважається символом Святого Духа. З рецептом цієї страви, приготованої в полегшеному варіанті, ви можете познайомитися тут.
9. Гриби
Символізують земну і небесну сутність Христа (ніжка і капелюшок відповідно). Також у багатьох культурах гриби асоціюються з родючістю і природою. Вони можуть бути включені до різних страв, додаючи їм особливого смаку.
10. Пампушки
Повітряні пампушки з часником – символ святих, які отримали вічне життя на небесах. Також це символ достатку та радості.
11. Вареники
Вареники з овочевою або фруктовою начинкою вважалися символом багатства і добробут.
12. Каша
Традиційна страва, яка символізує достаток і родючість, а також продовження сімейного роду.