В основі кожної страви – сезонні овочі, трохи фантазії та бажання смачно нагодувати членів своєї родини. А якщо ще постаратися і з сервіруванням, то за цими рецептами сміливо можна готувати святкові частування.
Отже, сьогодні ми пропонуємо вам приготувати на вечерю: котлети з капусти, листковий салат і холодець.
Для цього купуємо (з розрахунку на трьох осіб): п’ять яєць – приблизно 25 грн., три морквини середнього розміру – приблизно на 7-8 грн., три маленькі буряки – 5 грн., дві картоплини середнього розміру – 4 грн., дві невеликі цибулини – 3 грн., одну курячу ніжку – в межах 19 грн., одну невеличку капусту – до 20 грн., маленьку пачку майонезу вагою 160 грамів (за акцією можна знайти за 12-15 грн.), приправи до холодцю з желатином – можна купити за 9-11 грн. (або просто желатин – 9 грн.). Тобто сумарно витратите до 110 грн.
Додатково вам знадобляться: соняшникова олія для смаження котлет, 3-4 столові ложки борошна, яке можна замінити на манку, сіль і оцет (ліпше яблучний), 0.5 чайної ложки соди або розпушувача, трохи цукру для маринування цибулі – зазвичай це завжди знайдеться вдома. Якщо є куркума – теж стане в пригоді (0.5 чайної ложки для котлет).
Рецепт №1. Капустяні котлети
- Щоб приготувати цю страву, для початку натріть на крупній тертці або дрібно поріжте капусту. Запитаєте скільки? На свій розсуд – залежить від того, як багато ви хочете приготувати котлет.
- Натерту капусту залийте невеликою кількістю води (щоб вона покрила капусту) і проваріть її близько 5 хвилин. Після цього злийте воду і злегка відіжміть капусту.
- Одну цибулину дрібно поріжте на кубики та обсмажте до золотистого кольору. Одну моркву натріть на тертці та теж обсмажте.
- З’єднайте моркву, цибулю, капусту, посоліть їх, за бажання – поперчіть і додайте куркуму. Також додайте все борошно або манку (можна те й інше в рівних пропорціях), одне сире яйце, розпушувач або гашену соду і добре перемішайте. Отриманий фарш має постояти хвилин 15, щоб манка трохи набухла.
- На розігріту пательню, змащену олією, викладаємо капустяні котлети (їх краще формувати вологими руками або змоченими в соняшниковій олії). Смажте, як звичайні котлети.
Рецепт №2.
- Для початку відварюємо буряк, одну моркву, 1-2 яйця, картоплю. Цибулю режим на невеликі кубики, заливаємо її оцтом і додаємо трохи цукру – тобто злегка маринуємо.
- Далі очищені овочі та яйця, натираємо окремо на крупній тертці. І далі шарами викладаємо їх у такій послідовності: картопля, цибуля, майонез, морква, майонез, яйце, майонез, буряк, майонез, яйце. Шари можна повторювати, останнім має бути яйце.
Рецепт №3. Холодець
- Для холодцю відварюємо до готовності курячу ніжку в невеликій кількості води і при відкритій кришці. Отриманий бульйон проціджуємо.
- У ємність, у якій ви плануєте готувати холодець, кладемо розібране на волокна або порізане на кубики м’ясо, порізану моркву (попередньо її відваріть) і два варених яйця (поріжте їх навпіл). Якщо є вдома, то можна додати перець-горошок, консервовану кукурудзу або зелений горошок.
- У гарячому бульйоні розчиняємо спеції для холодцю (або желатин) відповідно до рекомендацій на пачці.
- Акуратно переливаємо бульйон у ємність із м’ясом і, після того, як охолоне, прибираємо в холодильник.
- Подавати можна з гірчицею.