Найпоширеніші класичні сорти жовтих помідорів – це високорослі гібриди для стаціонарних теплиць. Не для всіх городників такий варіант підходить з однієї з двох причин:
люблять вирощувати томати у відкритому ґрунті або під плівковими укриттями,
не люблять вирощувати високі томати, воліють низькорослі.
А яка краса виходить, мариновані асорті із жовтими помідорками? Цінителі зрозуміють.
Ранньостиглі жовто плідні сорти та гібриди
Томати для цільно плідного консервування повинні бути щільними та м’ясистими, з еластичною шкіркою, яка витримає дію окропу. Усередині не повинно бути великої кількості порожнин із соком.
1. F1 Мірішта
Помідори кругленькі, хочеться назвати ці томати – чері. На одному кущі 7-8 пружних плодів масою 20-25 г – кисті нагадують грона винограду. Мірішта дозріє вже за 85 днів після появи сходів розсади. Тому не варто поспішати з посівом, якщо ви зможете висадити розсаду тільки в червні. Кущики невисокі, суцвіття починають формуватися над четвертим листком. Після термообробки практично не лопаються. На 1 кв.м саджаємо 4 – 5 кущів.
2. Непас 4
Непаси – сорти для лінивих. Щільні цукристі помідорки з носиком, відносно великі – 60-70 г. Сорт заявлений як стійкий до несприятливих погодних умов. Кущі заввишки близько 70 см. Врожайність з 3-4 кущів понад 6 кг.
3. F1 Нивиця
Кущ зовсім крихітний 30-40 см, перша кисть із суцвіттям з’являється над 5 листком. Ранньостиглі плоди вже пожовкнуть через 85 днів після сходів перших ростків. Маса плодів 15-20 г. Сорт відрізняється тривалим зберіганням. Під час консервації помідори не лопаються.
4. Каченя
Низькорослі кущики – пасинкувати не треба, зав’язей багато. Виробником заявлений підвищений імунітет до некомфортних погодних умов та хвороб, тому більш за інших універсальний і для відкритого ґрунту, і теплиці. Перші плоди крупненькі майже 100 г
5. Золотничок
Ранньостиглий сорт, плоди дозрівають через 110 днів після сходів сіянців. Сорт заявлений, з підвищеним вмістом бета-каротину. Бета-каротин дуже важливий для зміцнення серцево-судинної системи та профілактики онкології. Стійкий до грибкових захворювань. Плоди глянсові, ідеально круглої форми масою 50 г. М’якуш солодкий, щільний, відмінно підходить для засолювання. Жовтоплідні сорти та гібриди підійдуть і для вживання у свіжому вигляді та салатних заготовок
6. F1 Жар Птах
Ранньостиглий гібрид, стійкий до перепадів прохолодних нічних температур. Кущ компактний, суцвіття з’являються високо, після 6-го листка. Плоди крупненькі – 150 г. Високоврожайний гібрид понад 10 кг з 1 квадрата.
7. Зеро
Детермінантний сорт, овальні плоди з невеликими реберцями. Помідори з відмінними смаковими якостями, м’якуш солодкий крохмалистий, середньовираженою ребристістю та нещільною м’якоттю відмінного смаку. Плоди дуже великі проти представлених вище – близько 250 г, хороша врожайність.