На жаль, час цвітіння занадто швидкоплинний, тому нам неодмінно хочеться продовжити життя і перетворити бузок на що-небудь, що радуватиме нас. Тому кулінари вигадують різні страви з використанням бузку, варять варення, готують сиропи, лимонади, коктейлі та морозиво. Особливо приємно відкрити баночку варення взимку, згадати про теплі травневі дні та відчути аромат квітів бузку. Так, у варення є легкий квітковий запах і злегка гіркуватий смак.
Але не варто забувати, що бузок все ж таки не фруктова рослина, а насамперед декоративна і вживати таке варення варто дозовано. Проте протягом багатьох століть бузок широко використовується у сучасній народній медицині. Він має знеболюючу, жарознижувальну, потогінну, заспокійливу властивість і навіть знижує цукор у крові. Настойками з бузку лікують бронхіти, змащують забиті місця та рани.
Хитрощі розумних господарів
Невелика кількість бузкового варення теж має лікувальні властивості, наприклад, сприяє зниженню втоми і відновлює здоровий сон. Для нашого варення потрібно зібрати квіткові грона. До речі, вважається, що лікувальними властивостями має тільки рожевий і бузковий бузок, а білий для медицини та кулінарії не підходить.
Збирати бузок краще подалі від автомагістралей і підприємств, тому що бузок вбирає шкідливі речовини. Для того, щоб приготувати баночку варення об’ємом 200 мл, нам знадобиться:
- квіти бузку 2 великі жмені;
- цукор 500 г;
- сік половини лимона;
- вода 200 мл.
Готувати краще мультиварці. Бузок добре промити. Потрібно обібрати з гілок бузку тільки квітки. Потім квіти бузку залити холодною водою і залишити на 15 хвилин, після чого ще раз промити і відкинути на сито.
Викласти бузок у мультиварку. Промиті квітки бузку покласти в чашу мультиварки. Всипати цукровий пісок. Влити лимонний сік. Потім видавити сік із половини лимони та влити воду. Варити варення пів години.
Увімкнути мультиварку на режим варка та встановити час 30 хвилин. Коли варення закипить, шумівкою зняти з нього піну. Спочатку варення буде рідким і світлим, нехай це вас не бентежить, через пів години воно злегка загусне і стане коричнево кольору.
Готове варення перекласти в банку та повністю остудити. Коли варення охолоне, воно стане ще густішим. Готове варення подати до чаю. Ось так легко і просто можна приготувати варення.
Корисні властивості цієї дивовижної рослини
Антиоксидантні властивості.
Бузок містить антоціани та кверцетин, які діють як потужні антиоксиданти. Вони захищають наш організм від вільних радикалів, що допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань та навіть раку.