Нещодавно італійські вчені завершили своє дослідження щодо впливу харчових звичок на ризик смерті від інфаркту або інсульту. Його результати опубліковані в профільному американському журналі «Journal of the American College of Cardiology» .
Протягом восьми років дослідники спостерігали за 23 тисячами осіб, зіставляючи їх спосіб життя і стан здоров’я. Виявилося, що ті учасники експерименту, які не менше чотирьох разів на тиждень їли перець чилі, убезпечили себе від нападів, пов’язаних з проблемами серцево-судинної системи на цілих 40% в порівнянні з іншими. Тобто такого роду смертність в цій групі знизилася майже в 2 рази. Також серед них на 50% зменшилася частота розвитку хвороб судин головного мозку.
Ще вчені помітили, що захисна дія гострого перцю ніяк не залежить від типу дієти. Ось, наприклад, одні люди дотримувалися середземноморської дієти — в ній багато овочів, зелені, риби і морепродуктів, а раціон інших був не таким здоровим. При цьому чилі для всіх виявився фактором зниження ризику смерті від серцевих захворювань. Ймовірно, що капсаїцин, який міститься в ньому, володіє особливими захисними властивостями. До речі, саме ця речовина надає перцю пекучості.
У подальших дослідженнях будуть вивчатися конкретні біохімічні механізми, за рахунок яких овоч є таким корисним для людського організму. Справа в тому, що на даний момент не зрозумілий причинний зв’язок між ним і користю для здоров’я, адже вона може залежати і від способу приготування продукту.
Не можна не відзначити й інші важливі властивості гострого перцю. Так, капсаїцин захищає слизові оболонки організму, стимулюючи вироблення слизу, знижує ризик харчових отруєнь. Під його ж дією мозок виробляє більше ендорфінів, а це піднімає настрій. Крім того, пекучий овоч багатий на вітаміни і мінерали, тому його дійсно варто ввести в раціон.