Зола є дуже цінним натуральним добривом, яке містить фосфор, калій, мідь, кальцій, магній, сірку, бор та понад 10 інших мікроелементів.
Залежно від того, з чого виготовлена зола, її склад може трохи змінюватися. Вона підходить для збагачення будь-якого типу ґрунту: підзолистого, суглинистого, торф’яного, піщаного, супіщаного та навіть чорнозему. Є два способи внесення золи в ґрунт – у сухому вигляді або у вигляді водного розчину. Попіл вносять дозовано: на бідному ґрунті знадобиться близько двох кілограмів золи на квадратний метр, а для родючого чорнозему – приблизно півкілограма.
Після внесення сухої золи на поверхню ґрунту обов’язково перекопуємо землю на глибину близько 20 сантиметрів. Таке добриво допоможе знизити кислотність ґрунту, покращить його структуру та збільшить морозостійкість рослин узимку. Важливо пам’ятати, що для підживлення ґрунту можна використовувати лише золу, отриману в результаті горіння дерева, трави або чагарників.
Якщо у попелі є продукти горіння лаків, фарб, гуми або інших хімічних речовин, ґрунт лише постраждає. Осіннє підживлення можна використовувати на будь-яких ділянках: під дерева, кущі, ягоди та овочеві рослини. Окрім цього, золою підживлюють не тільки ґрунт, але й наявні рослини. Наприклад, полуниці потрібно посипати по половині склянки на кожен кущ.
Фруктові дерева, такі як груші, вишні, сливи та яблуні, підгодовуємо раз на три роки. На кожне дерево можна використовувати по два кілограми деревної золи, яку вносимо у пристовбурний круг, у канавку на глибину близько 10 см. Зверху в борозну наливаємо чотири відра води та присипаємо землею.
Малина, аґрус, смородина, виноград та квіти на ділянці також добре реагують на таке осіннє підживлення.