Гарбуз – це овоч, що найбільш яскраво асоціюється з осінню, він багатий на вітаміни та мінерали. За даними вчених, перший гарбуз з’явився 6-8 тисяч років тому на території Південної Америки. Спочатку використовувався такий овоч як лікувальний засіб, на основі якого робили мазі, настої тощо. У гарбузі містяться вітаміни А, групи В, С, Е, К, різні макро- та мікроелементи, антиоксиданти та інші необхідні для організму людини речовини.
На 8 порцій вам знадобиться:
- 800 г м’якоті гарбуза
- 200 г цибулі
- 80 г моркви
- 2 зубчики часнику
- 100 г солодкого перцю
- 2 ст. л. рослинної олії
- 300 г консервованих протертих томатів
- мелений чорний перець
- сіль
Приготування:
Спершу потрібно підготувати всі необхідні продукти для приготування ікри. М’якоть гарбуза слід нарізати невеличкими кубиками, а цибулю очистити та порубати. Моркву потрібно очистити, вимити та нарізати соломкою. Часник очистити та нарізати пластинами. Солодкий перець нарізати тоненькою соломкою.
Після цього у каструлі з товстим дном треба нагріти рослинну олію, покласти в неї цибулю разом із часником. Помішуючи, їх слід підрум’янити на середньому вогні приблизно протягом трьох хвилин. Додати солодкий перець та моркву, помішуючи, жарити їх близько п’яти хвилин на середньому вогні.
Далі в каструлю з овочами потрібно додати гарбуз. Перемішати та зменшити вогонь до мінімуму. Смажити, помішуючи, сім хвилин. Після цього закрити каструлю та тушкувати овочі ще десять хвилин на слабкому вогні.
Покласти протерті помідори, посолити та поперчити. Тушкувати все це на середньому вогні орієнтовно двадцять хвилин. Для того щоб маса не пригоріла, її слід періодично помішувати. Рідина повинна практично повністю випаруватися.
Вміст каструлі необхідно перебити за допомогою занурювального блендера. Готова ікра має бути однорідної консистенції. Дайте їй трішки часу охолонути, а вже потім її можна подавати до столу. Крім того, таку гарбузову ікру можна розкласти по баночках та відправити на зберігання до холодильника. Смачного!