Який господар не мріє про щедрий врожай на своєму городі? Але якщо просто посадити на грядках рослини та забутися про них до осені, то отримати бажаний результат буде майже неможливо. Для хорошої врожайності грядок потрібна старанна праця. Зокрема, необхідно регулярно підживлювати ґрунт, щоб дати рослинам все, чого вони потребують для росту.
Та що саме обрати? Яке магазинне добриво найкраще? Насправді ідеальним варіантом є зовсім не покупне, а домашнє підживлення. Візьмемо для прикладу кухонні відходи. Якщо готувати добриво з них, то вигода виходить потрійною: підживлення для рослин, економія грошей та грамотна утилізація органічного сміття. Але якщо 2 останніх пункти працюють завжди, то якість підживлення багато в чому залежить від правильної підготовки добрива.
Для початку треба зібрати правильні кухонні залишки. Найкраще підійдуть овочеві шкірки, недоїдені качани кукурудзи, залишки овочів та фруктів, гілочки петрушки чи кропу. Кавова гуща, чайна заварка, яєчна шкарлупа також будуть доречні. А ось жирну їжу, сире м’ясо, молочні продукти та рибу краще не додавайте в добриво, бо вони можуть його зіпсувати.
Куди складати всі ці харчові рештки? Можна у старе пластикове відро, бочку чи у велику компостну яму, якщо добрива вам потрібно багато. Лушпиння цибуля, хвостики огірків чи зів’ялий салат — в добриво можна кидати все. Ще підійде опавше листя, скошена трава і навіть картон (але тільки без поліграфії). Але кидати можна лише органіку! Старі губки чи ганчірки потрібно викидати в сміття, вони не годяться для компостування.
Важливо підтримувати правильну вологість майбутнього добрива. Маса має бути м’якою, розсипчастою, Але трішки вогкою. Якщо води буде забагато, то все почне гнити. Якщо ж вологості не вистачатиме — процеси зупиняться. Аналогічне правило стосується і температури. Оптимально витримувати 40-60 °C. Також варто регулярно перемішувати компостну масу, щоб урівноважувати процеси всередині та насичувати її повітрям.