Гарбуз відрізняється своїми корисними властивостями, гарною живучістю та відмінною плідністю. Наш клімат непогано підходить для цієї культури, тому її врожай найчастіше є якісним і досить багатим.
Після осіннього збору постає питання: як зберігати гарбуз у зимовий період? Сьогодні ми поділимося з вами кількома цінними порадами досвідчених садівників щодо цього аспекту.
Цей продукт містить мінімальну кількість кислоти, у зв’язку з чим при зберіганні можуть виникнути деякі складнощі, пов’язані з нападками різних мікроорганізмів, що викликають псування гарбуза. Важливо знати, що дозрілі плоди зберігаються набагато довше за недозрілі, адже їхня шкірка достатньо щільна для цього.
Показником зрілості є хвостик рослини, який у зрілих плодів максимально сухий. При необхідності дозарювання рослин проводять на відкритому повітрі при малих плюсових температурах.
Перед розміщенням гарбуза в сховищі його бажано протерти ганчіркою, змоченою у розчині на основі сінної палички, щоб видалити можливі грибкові суперечки, сліди гнили та личинки шкідників.
Зберігати гарбуз можна двома способами: теплим і холодним. У теплому приміщенні варто зберігати лише повністю дозрілі плоди без будь-яких ознак ушкоджень. Якщо в цьому немає впевненості, зберігання краще проводити в холодному приміщенні. Правильно скориставшись нашими порадами, ви збережете свій гарбузовий врожай і всю зиму будете насолоджуватися цим чудовим продуктом. Тож неодмінно спробуйте зробити все саме так, як ми описали у сьогоднішній статті.
Бажаємо успіхів та всіляких гараздів!