Скільки разів доводилося чути від сусідів або старших людей, що для гарного врожаю город обов’язково треба перекопувати. Дотримуватися цієї поради дуже складно, бо витрачається чимало сил і часу. Але багато господарів стараються дотримуватися цієї поради. І це одна з найбільш розповсюджених помилок! Насправді ж частого перекопування город не любить.
Що відбувається насправді, коли ми хаотично перекопуємо землю? Ми її доглядаємо та цим “підіймаємо” поживні речовини знизу? Аж ніяк! Насправді так ми шкодимо цілому підземному світу. У ґрунті, як ви можете знати, є різні мікроорганізми, грибниці, комахи та багато чого ще. Ціла екосистема. Кожен необережний рух лопатою руйнує зв’язки, які формувалися роками. І замість збільшення поживних речовин для рослин результатом буде їхнє зменшення.
Природа не любить порожнечі та різких змін. Кожен шар ґрунту має свою унікальну структуру, мікроклімат та біологічну активність. Коли ми перевертаємо землю, то згаданій екосистемі це не подобається. Корисні мікроорганізми опиняються не в тих шарах, де їм добре, а природні зв’язки втрачаються. А ще корисні комахи та черв’яки гинуть. Особливо це актуально перед зимою. Морози тоді переживуть виключно деякі шкідники.
Друга важлива причина — вологість та температурний режим ґрунту. Кожен переворот землі провокує втрату вологи й порушення теплообміну. Влітку це означає миттєве пересихання, а взимку — промерзання. А ще це пряма дорога до ерозії. Тобто верхній родючий шар просто втратить поживні властивості. Запам’ятайте: природа цілком може подбати про себе сама!
Але все ж дещо зробити для неї ми можемо. От мульчування — це набагато ефективніша технологія, ніж перекопування. Достатньо просто накрити землю органічними матеріалами: скошена трава, листя, тирса чи перегній. Такий шар не лише зберігає вологу, а й створює ідеальне середовище для корисних мікроорганізмів. Земля дихає, не сохне, температура залишається стабільною, а врожайність підвищується без жодних фізичних навантажень.
Також періодично можна вносити добрива. Але не закопувати їх глибоко, а просто трішки розпушувати землю. Деякі добрива взагалі достатньо просто насипати звершу. Якщо вже сезон, то вони слугуватимуть мульчею, захищаючи від бур’янів та випаровування вологи.