Більшість господарів добре знають про те, що город потрібно готувати до зими. Та як саме потрібно це робити? Багато городників вирішують перекопувати ґрунт. Однак це не завжди доречно. Якщо у вас важка глиниста земля, тоді таке рішення буде корисним. А ось легким піщаним ґрунтам це не треба. Максимум, що можете зробити, так це розпушити їх вилами. Саме розпушити, не перевертати пластами, аби не руйнувати корисну екосистему.
Також варто подбати про внесення добрив. Осінь — це ідеальний час для органіки. Можна використовувати її навіть до середини грудня, поки немає заморозків. Ідеально підживлять землю компост, перепріла трава або опале листя. А ось свіжий гній варто залишити, бо він може замість користі нашкодити, бо в ньому часто містяться аміак та азот у надто великих концентраціях, збудники хвороб та насіння бур’янів, яке легко витримає морози.
Важливо є також вологість ґрунту. Якщо осінь видалася засушливою, то обов’язково треба зволожити землю перед заморозками. Під час зими верхній шар не має бути надто сухим, оскільки це може спричинити ерозію. Це погано як для порожніх грядок, так і для тих, де є багаторічники. А ось грядки з озимими рослинами зволожуйте не надто активно.
Не забувайте про мульчування. По-перше, вона дозволяє зберегти вологу. По-друге, таким чином можна захистити грядки від заморозків. Особливо це важливо, коли випадає мало снігу. А останніми роками в Україні таких періодів взимку вистачає. Сніг мав би слугувати природною “ковдрою”. Оскільки його немає, то земля і рослини можуть мерзнути.
А сидератами користуєтеся? Якщо ні, то обов’язково почніть. Звісно, зараз це робити вже пізно, оскільки потрібно садити майже одразу після збору врожаю. Але сидерати — дуже корисний лайфхак для покращення якості ґрунту. Садити можна люпин, гірчицю, фацелію тощо. Вирощування сидератів дозволить розпушити землю та збагатити її азотом.
І останній пункт, який не лише не вимагатиме від вас зайвих зусиль, а ще й зекономить їх у майбутньому, — сівозміна. Якщо правильно чергувати культури на городі, то врожай навіть без додаткових підживлень буде кращим, ніж коли ви ігноруєте правила сівозміни.