Кожен квітникар хоче, щоб у горщику стояли яскраві зелені рослини з красивими квітами. Але стандартного догляду при цьому може бути недостатньо. Моя бабуся завжди радила додавати у воду для обприскування простий камфорний спирт із аптеки. Беремо відстояну або дощову воду, приблизно один літр, додаємо 4-5 крапель камфорного спирту і робимо регулярні обприскування, приблизно раз на два тижні.
Цим розчином робимо регулярні обприскування по листу, і результат буде просто чудовим! Також дуже важливо звернути увагу на температуру рідини. У ємність для обприскування треба додавати теплу або навіть гарячу воду, оскільки при розпиленні вона швидко остигатиме. Якщо робити обприскування холодною водою, квітка може переохолодитись, і цвітіння ви просто не дочекаєтеся.
Але одним камфорним спиртом бабуся не обмежувалася. Вона використовувала для поливу воду, що залишилася після промивання м’яса. Також можна використовувати розчин води з молоком. На літр води додаємо чайну ложку молока та ретельно збовтуємо перед використанням. Замість молока можна використовувати сироватку, але вже не одну ложку, а дві-три.
Таке підживлення забезпечить рослині багато калію, заліза, магнію та фосфору, що буде дуже корисним для рослин. Ще один бабусин спосіб — це використання касторової олії, яка стимулює зростання зелені та пишне цвітіння. На літр води треба додавати чайну ложку рицинова олії і регулярно поливати рослину, приблизно раз на три тижні.
А взимку обов’язково робимо цукрові підживлення, оскільки вони можуть допомогти компенсувати дефіцит сонячного світла і енергії з глюкози. На літр води додають дві столові ложки цукру, або замість рідкого підживлення просто прокидають землю цукром.