Напевно ви хоча б раз зрізали з яблука шкірку, щоб з’їсти фрукт без неї. Нове дослідження змусить вас перестати так робити, оскільки саме в її складі вчені виявили корисну і дуже перспективну речовину для боротьби з розсіяним склерозом.
Це аутоімунне захворювання, при якому імунітет не бореться з потрапляючими ззовні інфекціями і бактеріями, а навпаки атакує власні клітини, причому здорові. В даному випадку під удар потрапляє оболонка нейронів, через що головний мозок перестає подавати в різні системи організму сигнали. Проявляється це в зниженні зору, порушеннях мови і координації, ослабленні м’язової сили і онімінні кінцівок. На крайніх стадіях у хворих часто виникає деменція, пересуваються вони тільки в інвалідному візку, не можуть говорити, їсти і ковтати.
Багато хто помилково плутаює розсіяний склероз зі старечим, хоча нічого спільного вони не мають. На сьогоднішній день ця хвороба вважається невиліковною, а існуючі препарати тільки сповільнюють її розвиток, не маючи достатньої ефективності. Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я кажуть про те, що від розсіяного склерозу страждає більше двох мільйонів людей. До речі, найчастіше він виникає у молодих людей у віці від 20 до 40 років, але захворіти можуть і діти.
Проведення досліджень під мікроскопомПовернемося до дослідження. Виявилося, що кислота малол, яка міститься яблучній шкірці, пригнічує активність якраз-таки руйнуючих нейронну оболонку імунних клітин. Крім того, ця речовина ще й прискорює загоєння пошкоджених тканин. Все це стало відомо після проведення американськими і китайськими вченими ряду тестів на гризунах.
До недавнього часу цю кислоту здебільшого використовували при виробництві косметики. Тільки в останні роки з’ясувалося, що вона має безліч корисних властивостей для застосування в біологічній сфері. Крім того, що малол бореться з розсіяним склерозом, речовина також прискорює ріст м’язів і навіть перешкоджає розвитку окремих типів злоякісних клітин.