Цукровий діабет небезпечний своїми симптомами, які дуже легко прийняти за інші стани організму. На самому початку розвитку недуги діабетики не звертають уваги на спрагу, часті позиви до сечовипускання, проблеми з травленням та інші тривожні сигнали. Саме тому ми і розповімо про всі небезпечні ознаки діабету, щоб ви були обізнані, а значить і озброєні.
Сигнали підвищеного рівня цукру в крові
Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я вважають, що в середньому людині можна вживати до 6 чайних ложок цукру на день. Це стосується як чистого цукрового піску, так і того, що міститься в різних готових продуктах, включаючи солодку газовану воду. При цьому статистика говорить про те, що більшість людей перевищує цю норму в 4 рази.
Ось таким чином організм сигналізує про надлишок глюкози в крові:
- Підвищення артеріального тиску. Гіпертонія і цукровий діабет — дві взаємопов’язані патології, які підсилюють негативні ефекти один одного. Слідкуйте за своїм АД: нормальним показником вважається 120/80, високим — 140/90.
- Погіршення роботи серцево-судинної системи, викликане порушенням співвідношення хорошого і поганого холестерину.
- Надмірне сечовипускання, ще цей стан називається поліурією. Так відбувається через те, що підвищена концентрація глюкози як би виштовхує внутрішньоклітинну рідину в кровотік. Кров нею розбавляється і рівень цукру наближається до нормального показника. У нирках тим часом відбувається дисфункція і вони починають безконтрольно позбавлятися від зайвої води в організмі.
- Постійна спрага. Це природня реакція на поліурію, адже при зневодненні мозок подає відповідні сигнали і людина починає хотіти пити.
- Сильний голод. При недостатній кількості інсуліну клітини перестають отримувати глюкозу. Її хоч і багато, але вона не перероблена, а значить і недоступна для них. В результаті голод виникає навіть без видимих на те причин.
- Втрата ваги. При підвищеному цукрі пацієнти худнуть. Відбувається це з двох причин — надмірний вивід рідини через занадто часте сечовипускання і спалювання жиру для забезпечення клітинного метаболізму через те, що підшлункова залоза перестає виробляти гормон інсулін, який регулює рівень глюкози в крові. Саме остання дає нам енергію для всіх цих процесів.
- Довге загоєння порізів, ран і подряпин. Надмірний цукор утримує лейкоцити від прилипання до внутрішніх стінок кровоносних судин, руйнуючи сигнальні процеси, які направляють їх в травмовані місця для відновлення.
- Сухість і свербіж шкіри. Не такий небезпечний, але дуже неприємний побічний ефект діабету.
- Головні болі та проблеми з концентрацією. Це пов’язано з голодуванням мозкових клітин, які не мають можливості отримати доступ до циркулюючої в крові глюкози. Від нестачі палива вони починають погано працювати, що проявляється проблемами з пам’яттю, увагою, мисленням, головним болем.
- Стабільна діарея або запори. При підвищеному цукрі порушуються функції ентеральних нервів, тобто тих, що відповідають за роботу гладких м’язів, як, наприклад, в шлунково-кишковому тракті. Коли впливу піддаються нерви товстого кишечника, відбувається гальмування переміщення відходів і, як наслідок, запор. Якщо ж вплив концентрується на нервах тонкого кишечника, настає дисфункція в рухливості, рідини застоюються, виникає здуття та діарея. Як правило, остання є вірним супутником чверті всіх діабетиків. Ефект може посилюватися від прийому деяких ліків.