Варто спробувати заготовити деякі відходи домашніх продуктів, які чудово впораються з задачею підживлення рослин. Пропонуємо розібратися у цьому питанні та з’ясувати, що то за продукти.
На першому місці серед таких продуктів стоїть яєчна шкарлупа. Це справжнє джерело кальцію спочатку потрібно підготувати наступним чином: після використання яєць шкарлупу потрібно спочатку висушити, потім розтовкти або помолоти у млинку до консистенції борошна і, на останок, прожарити у духовці протягом 30 хвилин. Далі це борошно додають у ґрунт або роблять з нього розчинне добриво.
Далі на другому місці цибулеве лушпиння. У його складі цілий ряд вітамінів, а також бор та марганець. Крім того, воно допомагає боротися з колорадським жуком, суничним кліщем, попелицею та дротяником. Готують добриво так: у співвідношенні 1:2 заливають лушпиння окропом та настоюють 2 доби, а надалі такий настій застосовують, розводячи водою (250 мл у 10 л).
Ще одним добривом такої категорії є чайна заварка.
Заварку висушують або заморожують, а у сезон додають у ґрунт або у компост.
Також прекрасне добриво ви зможете заготовити з картопляної шкірки. З неї виходить добре підживлення для коренеплодів, смородини, малини та баштанових культур. Шкірку, як і заварку або висушують, або заморожують. Й також додають у наступному сезоні у ґрунт або настоюють.
Часто на наших столах залишається хліб, в якому багато дріжджів. А дріжджі своєю чергою покращують мікрофлору землі, що сприяє кращому засвоєнню мікроелементів різними рослинами. Сухий хліб зазвичай просто подрібнюють та вносять у ґрунт. Але можна зробити такий настій: сухарі замочують на 14 діб у воді та залишають у темному місці. Потім, коли настане час розчин розводять водою у співвідношенні 1:2.