Пекучість кропиви не раз випробував на собі кожен дачник, але її корисні властивості по-справжньому унікальні, та використовуються для вирощування шикарного врожаю овочевих та плодових рослин на ділянці.
По-перше, можна прокласти шари кропиви між рядами огірків, щоб по рядах не лазили гусениці та комахи. Якщо ж просто замульчувати огірочки кропивою, та рослина буде надійно захищено від шкідників, а бур’яни не з’являтимуться поруч з кущиками. Але найчастіше дачники використовують добрива з кропиви та для внесення в шар мульчі для огірків.
Це допомагає наситити ґрунт корисними речовинами, захистити грунт від ерозії, а рослину від надлишку вологи. Добриво зробити дуже просто. Потрібно зібрати та подрібнити кропиву, потім у сухому, в’яленому або свіжому вигляді скласти її у велику пластмасову ємність, залити відстояною водою та накрити кришкою.
Місткість повинна стояти в тіні протягом 10-14 днів, внаслідок чого почнеться процес природного бродіння. Розчин виділятиме дуже неприємний запах, оскільки в ємності виділяється сірководень. В результаті такої простої маніпуляції, добриво можна буде вносити як кореневим способом поливу, так і по листу. Але перед використанням, його потрібно обов’язково розбавити водою.
Для поливу розбавляємо з водою в пропорції один до двох, для обприскування – один до п’яти. Кропивний настій не підходить для квасолі, сої, цибулі, часнику і гороху, зате для томатів, і особливо огірків – він просто ідеальний. Якщо регулярно проводити такі підживлення в червні-липні, то стебла та листя будуть розвиватися активніше, зав’язі з’являться дуже сильними і багатими, врожай дозріє швидше та у великих кількостях.
Рослина оживе, листочки стануть блискучими, а плоди виростуть смачними, хрусткими та дуже корисними.