Зразу зазначимо, що живцюванням можна розмножити плодові дерева, ягідні чагарники та квіти.
Потрібно взяти здорову молоду гілку, краще всього від бічного пагону, нарізати на кілька частин під кутом 45 градусів з урахуванням того, що на кожній має залишитися 4-5 бруньок.
Заготівлю потрібно відразу помістити у ґрунтовий субстрат, що складається з однієї частини землі, частини піску та частини перегною. Субстрат має бути пухким, щоб коріння постійно одержувало кисень. Якщо пухкість погана, можна підмішати в грунтосуміш ще одну частину вермікуліту.
І коли живці висаджені, треба стежити за вологістю. Їх накриваємо скляною тарою або пластиковим стаканчиком для створення парника. Але формування бічних коренів відбувається набагато швидше, якщо пагони протримати в воді або спеціальному стимулюючому розчині. Тут також є свої нюанси.
Тару краще брати темну, щоб за відсутності світла коріння утворювалося ще швидше. Вода повинна бути кип’яченою та теплою, щоб у ній не було бактерій, інфекцій та інших патогенів.
Наливаємо воду до рівня другої-третьої бруньки черешка, і коли вона буде випаровуватися, не міняємо її, а підливаємо чисту. В одній банці може стояти не більше трьох-чотирьох живців, інакше коріння може почати загнивати і коренеутворення триватиме довше.
Для живцювання потрібно вибирати гілки, що ростуть поряд із землею, і обов’язково відрізати верхню бруньку, щоб вона не продовжувала рости нагору.
Пам’ятайте, що чим молодша основне рослина, тим більше життєздатними і здоровими будуть живці.
Найкраще вибирати матеріал із дерев чи кущів до п’яти років. Пагони потрібно нарізати до того, як бруньки розпустилися, щоб основна рослина не відчувала стрес, а живець швидше пустив коріння. Ось і всі правила живцювання.
А щоб процес проходив ще швидше, користуйтесь натуральними чи покупними коренеутворювачами!