Стрес ніколи не проходить для організму безслідно. Ослаблення імунної системи, безсоння, розлад травлення і це далеко не повний список проблем через нерви. У нашій сьогоднішній статті ми розповімо вам, чому переживання, неврози та психічні перевантаження викликають здуття живота і що з цим робити.
Чи це хвороба?
У метеоризму від нервів є медична назва — синдром подразненого кишечнику (СПК). Він порушує травну функцію і викликає стандартну симптоматику від болів і спазмів до діареї і закрепу.
Звичайно, таке помітно знижує якість життя, оскільки доставляє масу незручностей, хоча з лікарської точки зору шлунково-кишковий тракт при цьому повністю здоровий. Він не заселений глистами, його не атакують шкідливі бактерії і грибки, немає ніяких новоутворень. Навіть аналізи калу не виявляють патологічних змін. Виходить, що цей розлад відноситься до функціональних, простіше кажучи, він ніяк не пов’язаний з будь-якими хворобами, а тому і не несе серйозного збитку для здоров’я.
Варто відзначити, що з СПК регулярно стикаються чоловіки і жінки різного віку, а більшість людей і зовсім постійно з ним живуть.
Причини
Серед найпоширеніших факторів, що провокують синдром подразненого кишечнику:
- емоційні потрясіння в особистому або сімейному житті — розставання, розлучення, смерть близької людини;
- зміна звичного життєвого укладу — переїзд, звільнення, нова робота, перехід на нічні зміни замість денних;
- психологічні травми.
Симптоми
В основному СПК проявляється болем у животі як при харчовому отруєнні. Також трапляються напади діареї, запори або одночасно і те, і інше. У таких випадках люди скаржаться на неприємні відчуття в шлунку, здуття, здається, що кишечник спорожнений не до кінця. Іноді все це супроводжується мігренню, втратою ваги, пригніченим настроєм. Важливо розуміти, що симптоми даного синдрому мінливі, вони можуть змінюватися, зникати і знову з’являтися.
Лікування
Спочатку лікувати СПК завжди потрібно немедикаментозними методами, оскільки патологічних змін він не викликає. До того ж будьте готові, що миттєво одужання не наступить через специфічну природу розладу.
- По-перше, спробуйте психотерапію, адже синдром подразненого кишечнику очевидно пов’язаний з настроєм і психологічним станом. Щоб лікар виявив конкретні проблеми, які доставляють вам такі незручності, підійдуть розмовні сеанси — бесіди знімають стрес.
- По-друге, скоректуйте своє харчування, щоб виключити запор або діарею на нервовому грунті. Відмовтеся від їжі, що провокує бродіння, від сирих фруктів і овочів, що мають проносні властивості, бобових, бананів, родзинок і горіхів, шоколаду, кави і міцного чаю. Також пийте менше виноградного і яблучного соків, мінімізуйте кількість уживаного квасу, пива і молока. Не забувайте підтримувати водний баланс, випиваючи по півтора літри води в день, харчуйтеся по 5-6 разів маленькими порціями і не наїдайтеся перед тим, як лягаєте спати. Збагатьте раціон клітковиною, яка міститься в картоплі, хлібі з муки грубого помелу, гречці, зелені, висівках.
Намагайтеся боротися із зайвим хвилюванням і відучіть накручувати себе, щоб зміцнити нервову систему, займайтеся спортом і відпочивайте. А ось що стосується ліків від діареї і антидепресантів, тут вже необхідна консультація з фахівцем, адже самолікування згубне.