Четвер, 1 Грудня, 2022

Нобелівська премія 2020: вручена нагорода з медицини

У понеділок, 5 жовтня стали відомі лауреати Нобелівської премії з медицини. Ними стали американці Харві Дж. Альтер і Чарльз М. Райс, а також британський вчений Майкл Хоутон за відкриття вірусу гепатиту С, основного джерела захворювань печінки, яким страждають мільйони людей у всьому світі.

Нобелівський комітет відзначив, що робота тріо визначила головне джерело, що передається з кров’ю гепатиту, який не можна пояснити раніше виявленими вірусами гепатиту А і В. За словами комітету, їх робота, розпочата в 1970-х і 1980-х роках, допомогла врятувати мільйони життів.

Премія в галузі медицини мала особливе значення в цьому році через пандемію коронавируса, яка наголосила на важливості медичних досліджень для суспільства і економіки у всьому світі.

Відкриття, яке врятувало безліч життів

Відкриття вчених дозволило швидко розробити противірусні препарати, спрямовані проти гепатиту С », – розповіли члени комітету, – вперше в історії хворобу тепер можна вилікувати, що вселяє надії на викорінення вірусу гепатиту С серед населення світу».

Вілл Ірвінг, вірусолог з Ноттінгемського університету, сказав, що виявлення гепатиту С було «святим Граалем» в медицині.

«Після того, як в 1970-х роках були виявлені гепатити А і В, стало ясно, що все ще існує принаймні один або кілька інших вірусів, що викликають пошкодження печінки», – сказав він.

«Ми знали, що в системі кровопостачання є вірус, тому що, коли людям роблять переливання крові, вони отримують ушкодження печінки», – сказав Ірвінг, – це було визнано ризиком, але ми нічого не могли зробити. Ми не знали, що це за вірус, і не могли його перевірити ».

Член Нобелівського комітету Патрік Ернфорс провів паралель між присудженням премії цього року і нинішньою активністю мільйонів вчених по всьому світу в боротьбі з пандемією коронавірусу.

«Перше, що вам потрібно зробити, це визначити викликає вірус», – сказав він репортерам, – і як тільки це буде зроблено, це стане відправною точкою для розробки ліків для лікування хвороби, а також для розробки вакцин проти цього розладу».

«Так що фактичне відкриття, відкриття самого вірусу – критичний момент», – сказав Ернфорс.

«До відкриття вірусу гепатиту С переливання крові нагадувало російську рулетку», – сказав член Нобелівського комітету Нільс-Горан Ларссон.

Вірус гепатиту С належить до групи, відомої як флавівіруси, яка також включає вірус Західного Нілу, вірус денге і вірус жовтої лихоманки.

Томас Перлманом, генеральний секретар Нобелівського комітету, сказав, що йому вдалося достукатися до двох переможців, Альтера і Райс.

«Мені довелося зателефонувати пару раз, перш ніж вони відповіли, – сказав він. – Вони здавалися дуже здивованими і дуже, дуже щасливими ».

Престижна нагорода

Нобелівська премія супроводжується золотою медаллю і грошовим призом у розмірі 10 мільйонів шведських крон (більше 1 18 000 доларів США) за заповітом, залишеному 124 роки тому творцем премії шведським винахідником Альфредом Нобелем.

Грем Фостер, професор гепатології в Університеті Королеви Марії, сказав, що відкриття гепатиту С запобігло мільйони людей від хвороби або смерті від хвороби або інших проблем з печінкою, і що присудження Нобелівської премії Альтера, Хоутон і Райсу було цілком заслуженим.

Фостер сказав, що це відкриття справило значний вплив як на країни, що розвиваються, такі як Єгипет і Пакистан, де мільйони людей були інфіковані цим захворюванням через заражене медичне обладнання або процедури, так і на розвинені країни, такі як США, де самі джерела крові часто були забруднені.

«Це відкриття зробило можливим безпечне переливання крові і дозволило швидко розробити методи лікування гепатиту С», – сказав Фостер. «Тепер у нас є ліки, ефективність яких складає 96%, якщо ви приймаєте таблетки протягом восьми тижнів».

Нобелівський комітет часто визнає фундаментальну науку, що заклала основи для практичних застосувань, широко використовуваних сьогодні.

«Потрібний час, перш ніж стане ясно, наскільки корисне відкриття», – сказав Перлманом. «Звичайно, ці серологічні тести існують досить давно, але противірусні препарати, що з’явилися в результаті цього важливого відкриття, з’явилися набагато пізніше».

Подальші нагороди

Премія в галузі медицини в понеділок – перша з шести премій в 2020 році, які буду вручені до 12 жовтня. Решта нагород присуджуються в галузі фізики, хімії, літератури, миру і економіки.

Дослідження гепатиту С
Дослідження гепатиту С

Популярне

Вибір редакції

Подібні новини