1. Обрізання
Весняна обрізка знадобиться смородині, якщо ви не зробили цього восени. Які ж гілки розрізняють на кущах і які потрібно видалити? Є гілки першого порядку або першого року життя. Це молоді однорічні пагони із корою сірого кольору без відгалужень. Вони зростають за один сезон. Гілки другого року мають невеликі відгалуження. На дворічних гілках можна побачити місце переходу: торішня деревина, кільце, потім новий, однорічний приріст. Ця гілка вже плодоноситиме. У гілок третього року вже більша кількість бічних відгалужень. Такі гілки дають найбільший урожай, вони найпродуктивніші. На відміну від старих гілок, їхня кора ще не темного кольору, а досить світла, нирок багато. Гілки четвертого та наступного років: кора темна, часто вкрита лишайниками та мохом, річні прирости слабкі. Такі гілки підлягають видаленню насамперед.
Крім цього, на кущах смородини треба видалити всі слабкі пагони, викривлені, зламані, розташовані надто низько, які лягають на землю. Усі їх слід обрізати. Також видаляємо гілки з ознаками ураження шкідниками. Наприклад, якщо зрізати гілочку, то на зрізі іноді можна побачити темну серцевину. Такі гілки обов’язково потрібно видалити та спалити, щоб шкідник не поширювався на здорові кущі.
Після обрізки слід звернути увагу і на гілки, що залишилися: уважно оглянути нирки. У роздутих, великих округлих нирках зимує нирковий смородиновий кліщ. На одній гілці можуть бути звичайні нирки, так і пошкоджені кліщем. Такі бруньки потрібно обірвати та спалити. Якщо ж уражених бруньок на гілці багато, то видаляємо всю гілку цілком, щоб стримати поширення шкідника. Для хорошого плодоношення після обрізки на кущі смородини має залишитися близько 15 гілок різного віку.
Поради садівника: як зберегти здоров’я смородини та отримати якісний врожай
2. Обробка від хвороб
Наступний важливий етап весняних робіт зі смородиною – захист від хвороб. До набухання нирок обробляємо кущі препаратами, що містять мідь: бордоська суміш, 3% розчин; азофос, 3% розчин (300 г на 10 л води). Азофос може бути представлений у вигляді пасти або рідкої форми. Якщо нирки на смородині вже набрякли, то препарати, що містять мідь, в сильній концентрації не використовуємо, а застосовуємо 1% розчин. Після обробки кущі забарвлюються в трохи блакитний колір. Отже, все пройшло успішно.
3. Підживлення смородини
Навесні кущі смородини потребують підживлення для активного росту. У цей період корисно застосувати азотне добриво: наприклад, аміачну селітру, яка добре діє у холодному ґрунті, легко засвоюється. Азотні добрива не знадобляться, якщо восени ви внесли органіку: під кожен кущ смородини по два-три відра компосту. Це добре забезпечує рослини харчуванням. Навесні залишається внести лише фосфорні та калійні добрива – для гарного утворення ягід, для врожайності, щоб ягода була щільною, добре дозрівала, набирала насолоду. Які добрива використовуємо? Підійдуть звичайні комплексні добрива на основі калію та фосфору. А можна застосовувати золу. Тут є один аспект. Якщо ґрунт злегка кислий, сміливо використовуємо золу, оскільки він трохи розкислює ґрунт, при цьому забезпечує смородину необхідним харчуванням. Однак, якщо лужні ґрунти, то золу вносити небажано, вибирайте інші види добрив.
4. Обробка від шкідників
Завершальний етап весняних робіт зі смородиною – обробка від шкідників. Багато хто робить помилку і починає боротися з нирковим кліщем занадто рано, до того моменту, як нирки розпустяться. Однак в цьому випадку ефекту від обробок не буде, тому що кліщ ще знаходиться в нирках.