Вода під ногами – біда для саду: як уберегти дерева, якщо ґрунтові води підступають занадто близько

Ґрунтові води — складне та нестабільне явище. Вони можуть змінювати свій рівень навіть протягом одного року: навесні підніматися, а влітку чи восени — знижуватися.

Рясні опади чи зливи також впливають на їхній рівень. Тому важливо мати на ділянці колодязь. Він стане не лише джерелом води для поливу, а й діагностичним інструментом. За станом води у колодязі можна відстежувати зміни рівня ґрунтових вод, розуміти, коли і за яких умов виникає підтоплення.

Близьке залягання ґрунтових вод несе серйозну загрозу для саду. Лише незначна кількість плодових культур здатна витримувати тривале підтоплення. Коренева система більшості рослин гине через нестачу кисню, якщо тривалий час перебуває у воді. Наприклад, лохина може витримати весняне підтоплення до двох місяців без втрати врожайності. А от яблуня або інші плодові дерева почнуть всихати — спочатку гине частина кореневої системи, а потім засихає й верхівка.

Щоб уникнути загибелі дерев, городники інколи вдаються до кардинальних заходів — завозять землю, піднімають рівень ділянки на десятки вантажівок. Це дороге рішення, тому не всім під силу. Але існує перевірений спосіб — висаджувати дерева на підвищені гряди або штучні пагорби.

Важливо знати, наскільки високо потрібно піднімати гряду і якої глибини має досягати коренева система дорослого дерева, аби уникнути зони ґрунтових вод. Для плодових дерев глибина залягання ґрунтових вод має бути не менше двох метрів. Якщо ж створити пагорб або опалубку хоча б на метр і мати ще півтора метра до рівня ґрунтових вод, урожайність становитиме приблизно 70% від максимально можливої у сприятливих умовах.

Експерти розповіли, як розміщення культур за рівнями рятує урожай при підтопленнях

У регіонах, де земля сильно промерзає взимку, також слід подбати про вибір підщепи при покупці саджанців. Краще віддавати перевагу насіннєвим підщепам або середнім зимостійким варіантам, а не карликовим. Насіннєва підщепа забезпечує міцну, розгалужену кореневу систему, яка зможе обійти небезпечну зону й зайняти безпечну ділянку ґрунту.

У природі рослина завжди шукає можливість пустити коріння у найкращі умови. Дерева та кущі здатні поширювати свою кореневу систему на значні відстані, як це спостерігається у берез, де коріння в кілька разів ширше за діаметр крони.

Ще одна порада стосується розміщення культур на ділянках із ухилом. Правильне розташування рослин допоможе зменшити ризики від високого рівня ґрунтових вод. На нижніх частинах схилу варто висаджувати культури, які витримують короткочасне підтоплення — наприклад, суницю чи смородину. Ці рослини природно ростуть у заплавах річок, витримують весняні підтоплення і навіть можуть давати гарний врожай за таких умов.

Далі йдуть кущі — вишня або інші плодові, для яких буде достатньо шару ґрунту близько метра. На найвищих місцях схилу доцільно висаджувати дерева, адже глибина кореневої системи прямо залежить від висоти рослини — чим вище дерево, тим глибше воно вкорінюється.

Популярне

Подібні новини